Studyjne zdjęcia koni – warunki


Wiele osób często zadaje mi pytanie jakie warunki muszą spełnić aby możliwa była sesja konia w studio. Większości osób wydaje się, że niezbędna do wykonania zdjęć w studio jest hala, jednak posiadanie hali w stajni nie jest warunkiem koniecznym. Bardzo często wykonuje zdjęcia studyjne na dworze. Podczas sesji studyjnej na dworze nie może padać i wiać. Idealne warunki to bardzo mocno zachmurzone niebo lub wieczór po zachodzie słońca. Jeśli stajnia posiada hale lub inny zadaszony i osłonięty wysoki budynek ( garaż na maszyny rolnicze lub lonżownik) nie ma najmniejszych przeciwwskazań aby sesja odbyła się  przy każdej pogodzie.

Studio na hali.
Studio na hali. Ośrodek Jeździecki Korys Przygorzele

Ważne jest aby pomieszczenie było wysokie (minimum 4 m najlepiej ok 6 m) i szerokie na minimum 8 m. Muszę móc odejść od tła na około 8 m, ale jeśli pomieszczenie jest za małe,a posiada odpowiednio duże wejście mogę wyjść przed budynek. Czasami zdarzają się sytuacje podbramkowe, kiedyś jechałam ponad 400 km na zdjęcia, po czym, pomimo wcześniejszego śledzenia prognozy pogody, okazało się, że pogoda podczas mojego pobytu będzie bardzo wietrzna i deszczowa. Zdjęcia odbyły się na korytarzu stajni a lampy zostały wsadzone w drzwi boksu. Korytarz miał niecałe 3m szerokości i ok 4m wysokości. Zdjęcia wyszły, jednak nie udało nam się zrobić ani jednego zdjęcia konia z boku – korytarz był za wąski. Jak widać zdjęcia w studio można wykonać praktycznie w każdej stajni.

Studio można rozłożyć także na dworze. Chcąc zapewnić bezpieczne warunki pracy zarówno dla koni i sprzętu rozstawiam tło przy ścianie budynku. Najbezpieczniej jest jeśli budynki są ustawione w literę U. Wtedy ograniczona jest możliwość podwijania i przewrócona tła na skutek podmuchów wiatru. Jeśli nie ma takiej możliwości stawiam tło możliwie najbliżej ściany i dociążam je. Oprócz obciążenia statywów staram się poprowadzić odciągi od płotu lub innych elementów do tła.

Studio rozłożone na dworze w nocy.
Studio rozłożone na dworze w nocy. Stajnia prywatna.

Zdjęcia na dworze najlepiej wykonywać po zmroku,  wtedy najczęściej ustaje wiatr i jest dostatecznie ciemno.

Po rozłożeniu tła przychodzi czas na lampy. Posiadam lampy błyskowe z doczepianymi softbox’ami, są to duże zamknięte parasole o prostokątnym lub wielokątnym kształcie. Lampy z softbox’ami zabezpieczam drągami lub workami, tak aby się nie przewróciły. Podczas takiego dociążania lamp zwracam uwagę, aby model nie mógł wpaść na drągi. Zasilanie. Lampy zasilane są napięciem sieciowym czyli ze zwykłego gniazdka. Wszystkie przewody staram się prowadzić w taki sposób, aby koń przez nie nie przechodził wchodząc na plan. Światła są wyzwalane przez specjalne urządzenia bezprzewodowe. Podłoże do sesji musi być czyste i zamiecione lub zagrabione, źle wygląda jak koń stoi w słomie krzakach, sianie itd. Oczywiście jeśli zawieruszy się w piasku kilka źdźbeł słomy usuwam je podczas obróbki zdjęć. Najlepiej sprawdza się betonowe lub brukowane podłoże- najłatwiej je utrzymać w czystości podczas zdjęć.

Dociążenie lampy workiem.
Dociążenie lampy workiem. Double R Ranch Ranczo Rzeczyca

Rozłożenie studia zajmuje mi od 30-45 minut razem z zabezpieczeniem, złożenie to około 20-30 minut. Na zdjęcia dojeżdżam  praktycznie w każde miejsce, moje studio, po złożeniu, mieści się w samochodzie osobowym.

W kolejnym artykule postaram się opisać jak przygotować konia do sesji studyjnej, zarówno mentalnie jak i fizycznie. Postaram się rozwiać wątpliwości właścicieli, którzy nie są pewni reakcji swoich koni podczas pozowania w studio.